2014. szeptember 23., kedd

Futó vagy....


...ha a masszőröd kívülről fújja a versenynaptárad
...ha már büszkeséggel tölt el ha elvesztesz egy lábujjkörmet
...ha csak kétféle zoknid van, a futózokni, és a többi
...ha a technikai pólók folyton kiesnek a szekrényedből
...ha a pulzusmérő óra állandóan rajtad van, mert megy az öltönyhöz
...ha órákat válogatsz a futóboltban
...ha a sportitalok vannak legelöl a hűtőben
...ha egy héttel a verseny előtt már csak tésztát vagy hajlandó megenni
...ha azt meséled a barátaidnak hogy 10 km-t futottál és ők sokkot kapnak hogy az milyen sok
...ha a már nem futó ismerőseid is tudják, milyen futócipőt kellene venniük
...ha a távolságokat már versenytávokban adod meg: kerékpároztunk a gyerekekkel egy félmaratont!
...ha utcára is felveszed a finisheres pólóid
...ha  több futópólód van mint inged
...ha kiakadsz azon a mondaton hogy: Hány kilométer a maraton?
...ha a futóbolti eladók már tudják a neved
...ha ismered az összes ivókút helyét a városban
...ha már álmodtad azt hogy lekésed a rajtot
...ha a PR-ről már nem a public relations hanem a personal record ugrik be elsőre
...ha a nyaralási listán futócuccok is vannak
...ha állandóan éhes vagy
...ha az orvosnál az az első kérdésed: "...Mikor futhatok újra?"
...ha látsz egy futót, és megpróbálod megtippelni milyen tempóban futhat
...ha összefüggéseket keresel az eddigi rajtszámaid között

...ha az utcán kiszúrod a pronáló lábakat
...ha kedvenc rajfilmed a Kengyelfutó gyalogkakukk



(running.about.com után szabadon) 

Tóth Pétertől:
 
...ha a Sziget szó elhangzása után a Margitsziget jut eszedbe; 
...ha egy új helyen jársz, akkor mindent futóútvonal szempontjából vizsgálsz először; 
...ha a félmaraton esetében a legyőzhető távolság, és nem a lehetetlen jut eszedbe; 
...ha a világ összes szekrénye sem elég a szabadidős célokra még viselhető, futásra azonban már alkalmatlan cipőid tárolására, de a kidobás, mint opció fel sem merül...


2014. szeptember 16., kedd

Futóbarkács: Az éremtartó

Befutóérmek. Örök emlékek, legyen az futó vagy triatlon esemény. Egy egyedi érem, ami azonnal visszarepít a múltba, elég csak rápillantani. A büszkeség állomásai. Te hol tárolod Őket? Nehogymár egy doboz legményén pihenjenek! Van most egy tuti tippem, ami modern, egyszerű, olcsó és segít hogy mindig szem előtt legyenek. 


A minap beszereztem pár száz forintért az IKEÁ-ban egy fém sínt. BYGEL a neve, és a konyhai kiegészítőknél találod, eredetileg konyaeszközök tárolására találták ki. 

BYGEL sín
 Vettem hozzá S horgokat, amik 10 darabos csomagban vannak.  



BYGEL S horgok (10 db/csomag)

Beszereztem négy hatos csavart, a falnak megfelelő dűbellel. Kölcsönkértem egy fúrógépet, s már csak egy kevés kézügyesség kellett ahhoz hogy a megfelelő helyre felfúrjam a sínt, és ráaggassam az érmeim, a kampók segítségével. S hogy milyen lett? 

Érmek a falon
Hogy tetszik?  

Apró tanácsok:

- használj vízszintezőt a felszereléskor, bosszantó tud lenni amikor messziről nézve ferde a végeredmény
- kétfajta méretben kaphatod a sínt, van hosszabb (100 cm) és rövidebb (55 cm)
- tetszőlegesen tudod bővíteni a horgok számával, sőt vannak színes horgok is
- az érmeket rendszerezheted, pl. egy horogra csak ugyanazon versenyeket aggatod, vagy összébb húzod az azonos távokon szerzetteket
- ha túl sok van, elég csak a legszebbeket kiakasztani
- akár minden évben leürítheted, s annyi horgot hagysz kint, ahány versenyt tervezel, jó látni, s motivál is ahogy szépen telik az idővel

Nekem mostmár csak a rendszeres portörlés marad! Remélem kedvet kaptál! :) 

U.i. Az összköltség nem érte el a 1500 Ft-ot, 2014-ben! :) 

2014. szeptember 11., csütörtök

Versenyszezonra

Szeptember van, kezdődik az őszi versenyszezon. Manapság egyre több futóversenyre lehet elmenni, egyre több helyen lehet futni, sokfajta táv, hely, esemény létezik. A verseny (az amatőr sportolóról beszélek) a célállomás. Kiderül hogy a felkészülésünk sikeres volt-e. Az utolsó napokban valószínű elborít a pánikroham, a görcsölés. Jó leszek-e, gyors leszek-e? Kezdőknél megspékelve azzal, le tudom-e egyáltalán futni a távot? Megbánjuk a kihagyott edzéseket, átértékeljük az elvégzett edzésmunkát. "Edzhettem volna többet, keményebben!" - visszhangzanak a mondatok a fejünkben. Aztán jön a verseny napja, és teljesen bezsongva állunk oda a rajthoz. Megjön a hangulat, a kedv, de addig álmatlan éjszakák jönnek, a fenti gondolatokkal. 
De miért is? Mert az ember szeretné elérni a céljait. De ne feledjük, a kitűzött célt magunk állítottuk fel, amikor beneveztünk, amikor kitaláltunk, amikor kipattant az ötlet. Nem mondta senki hogy fussunk, nem ebből élünk, és nem kényszerít rá senki. Tehát nincs külső indok! Megfelelés másoknak? -  badarság, csakis saját magunknak kell! Magunk kerestük meg a célhoz vezető utat is, és állunk a kapujában (jelen esetben a rajtzónába) s magunknak kell teljesíteni is, átszakítva a képzeletbeli célszalagot. Annak ellenére, hogy versenyre készülünk, ez mégsem verseny. Több száz, akár több ezer futótársunk állhat mellettünk, akkor sem az. Inkább használnám az élmény szót. Egy élmény önmagunkkal. Önmagunkkal, és önmagunkkal szemben is. Mindenkinek a sajátja. Koncentrálj tehát a belsődre! Utazz el a gondolataidban, koncentrálj, s higgy magadban! Élvezd a futást! Ha jól és okosan készültél nem lesz gond, ha estleg nem, akkor majd a következőkben máshogy teszed! Ez olyan "verseny" ahol mindenki nyerhet, pedig mindenkinek más a (rajt)száma! :) Sikeres futóélményeket hát!


2014. augusztus 26., kedd

B I N G O

Biztos ismered, vagy már hallottál a BINGO nevű játékról. Egy négyzetrácsos táblán számok vannak véletlenszerűen. A számokat sorban húzzák ki, te pedig beikszeled ha megtalálod a tábládon. Amikor kijön egy sorban az összes akár függőlegesen, akár vízszintesen, vagy átlósan felkiáltasz, hogy BINGO, s máris tiéd a nyeremény, neked jött ki előbb öt egymás mellett...Jó kis móka meglátod. Nemrég belefutottam ennek a futós megfelelőjébe, le is fordítottam Neked! Most már nincs is más dolgod, mit  felkeresni kedvenc futóhelyed, és az edzésed előtt vagy után megvárni ki fut el melletted, beazonosítani valamely karakternek, s beikszelni...valószínű pár perc várakozás, és néhány futó elhaladása után meg is lesz a BINGOD! Még szerencse hogy nem vagyunk egyformák! :) 

2014. augusztus 4., hétfő

A hosszú futások után...

A hosszú futásokkal már korábban foglalkoztam, (lásd itt) részéletesebben, de hogy azok el is érjék a kívánt hatást, ahhoz a futások utóéletével is tisztában kell lennünk. S hogy mik ezek, azt most néhány pontban összegyűjtöttem neked:

1. Hidratálj!
Ne csak a futás alatt, hanem utána is igyál! Legjobb ha elektrolitokban gazdag, jobban hidratáló sportitalt (izotónikus) italt választasz!
2.Öltözz át!
A szervezetet le kel mielőbb hűtened, amit leggyorsabban egy tiszta, száraz ruha felhúzásával érhetsz el. Ha azonnal nem is megy a tetőtől talpig átöltözés, a felső részt mindenképpen cseréld le!
3. Egyél rendesen!
Fél órával a futás után egyél valami szénhidrátot, amiben fehérje is van. Ha iszol egy turmixot, vagy egy gyümölcsjoghurtot, eszel, akkor a feladat meg is van oldva! Ha esetleg el tudod húzni az azonnal szénhidrátbevitelt, akkor még a szervezet utóégetésének jótékony zsírégető hatását is kihasználhatod!
4. Mosakodj meg!
A meleg víz ellazítja az izmokat, és pihenteti az idegrendszert, mindamellett hogy hűti is a szervezeted, irány hát a forró zuhany! A bőrön megjelenő só is eltűnik, így a test verejtékmirigyei is jobban tudnak dolgozni!
5. Nyújts
regeneráció szempontjából fontos, hogy egy órán belül, a meleg izmokat kellően megnyújtsd! 


6. Mielőbb vízszintesbe!
Azonnal azért ne feküdj le aludni, de a futás utáni 15-30 perces fekvés, felpócolt lábakkal segíti a vérkeringést, és visszaállítja a szívritmusod!

7. Hűts!
A nap vége felé, a fájó izmokat hűtheted jéggel, hidegvizes borogatással, de egy pár perces hideg zuhannyal is jót teszel nekik!
8. Masszírozz!
Sportmasszázsra nem kell elmenned, de ha Önmagad átmaszírozod a lábaidat, vagy esetleg egy SMR hengerrel átgörgeted magad, felgyorsíthatod a regenerációdat.

9. A kompresszió a barátunk
Sok futón láthatsz magas szárú zoknit, ún. kompressziós szárakban.
A lényegük, hogy az adott testfelületet folyamatosan nyomás alatt tartanak, aminek következtében a serkenő vérkeringés minden pozitív hatása érvényesül (teljesítményfokozás, fáradtság kitolása, görcsök megelőzése, regeneráció gyorsítása stb.) Használj te is ilyet, nem fogod megbánni!

10. Pihend ki magad!
Ne feledd, az éjfél előtti órák duplán számítanak. Ha másnap is teljes értékű munkát, és edzésmunkát akarsz végezni, akkor fordíts kellő figyelmet az alvásra!

2014. július 15., kedd

Ha szúr, ha fáj, ha nyom, ha szorít

Fájdalom. Kemény edzések velejárója lehet, de a nem kellő bemelegítés is okozhat sérülést, vagy egy rossz mozdulat is végzetes lehet. Mindenki retteg tőle, és ha bekövetkezik akkor jön a lelki sokk. Hogy fogok így futni? Le kell állnom? Mi lesz az edzéstervvel? Áh csak kicsit fáj! Menjünk! Jönnek a gondolatok...legtöbbször rossz irányt véve. 
Bármilyen sérülés is van, a legfontosabb azon túl hogy pontosan meghatározod hol is fáj, az hogy LE KELL ÁLLNUNK!!! Nehéz dolog, főleg ha valamire készülünk, de önmagunk érdekében meg kell tenni! Ne csináljunk bolhából elefántot, vagyis egy apró sérülésből egy hosszú, elhúzódó krónikus betegséget, amiből majd még nehezebben jövünk ki! Az idő nekünk dolgozik. Hidd el pár nap és a fájdalom alábbhagy, a szervezet kijavítja a hibákat többnyire. Ha mégsem akkor pedig forduljunk orvoshoz! Semmiképpen se kockáztassunk csak azért mert a fejünkben más van! A türelem a legjobb orvosság!! A célszalag pedig megvár...:) 


2014. július 8., kedd

Mire jó a futás?

A rendszeres testedzés, a futás:
  • előhívja a jó közérzetet
  • karbantartja az emberi testet
  • fokozza a munkavégzés teljesítőképességét
  • erősíti a szív és érrendszert
  • segíti a szervezet alkalmazkodási hatékonyságát
  • csökkenti a lelki eredetű betegségek előfordulását
  • javítja a tüdő, a légzés hatékonyságát
  • növeli az izomerőt
  • csökkenti a zsírtömeget
  • növeli a csontsűrűséget
  • mozgásterápiaként jól rehabilitál 
  • személyiséget formál  és fejleszt
  • többnyire örömszerző tevékenység - endorfint termelve
  • fokozza a szellemi teljesítőképességet
  • segíti feloldani a feszültségeket
  •  közösséget, társat nyújt
  • magányt ad
  • gyorsítja és segíti az alkalmazkodást
  • rendszerezi formálja az életmódot
  • erőtartalék lehet az élet kiugró teljesítményeinek eléréséhez
  • segíti a "játékos" ember előtérbe kerülését
  • társasági élményt adhat
  •  a jobb megjelenést biztosítja
  • az önbizalom "doppingszere"
  • az állandó fogyókúra egyik főeleme
  • unalmas életmód színesítője
  • lehetőség a normálistól való eltérésre
  • a nem sportolók irigykedésre való bosszantása
  • a stressz oldószere
  • az energia egyensúly része a táplálkozás és a testmozgás között
  • a társasági élet egyfajta lehetősége
  • egy új életmód hírnöke
  • betegségek megelőzésének eszköze
  • stb. stb. stb.

    Ugye tudod tovább folyatni? :)