2012. június 29., péntek

2. Aerob jellegű edzés


A dallasi Cooper Aerobic Központ elnöke és alapítója, dr Kenneth H.Cooper, nemzetközileg is ismerté tette a fiziológiából átvett szakzsargont, az "aerobic" kifejezést. Kutatásainak középpontjában az aerob folyamatok álltak, s az ebben elért  eredményeivel azt az összefüggést találta meg, hogy a kis intenzitású, hosszú tréningek jobban növelik az állóképességet, mint a intenzív és rövid edzések. Aerob edzésekről akkor beszélünk, ha a futó olyan tempót vesz fel, amely közben beszélgetni lehet, a pulzusszám pedig a maximális háromnegyede körül van. Az ilyen edzések könnyebbek ugyan, de ennek ellenére mégis hatásosabbak, főleg ha hosszútávú terveink vannak!

Életkorok szerinti ideális pulzusszám aerob edzéseken:



Pulzusszám/perc
Életkor (év)
Edzetlenek
Edzettek
10-14
160-156
166-170
15-19
151-155
161-165
20-24
146-150
156-160
25-29
141-145
151-155
30-34
136-140
146-150
35-39
131-135
141-145
40-44
126-130
136-140
45-49
121-125
131-135
50-54
116-120
126-130
55-59
111-115
121-125
60-64
106-110
116-120
65-69
105-105
111-115
70-74
96-100
106-110
75-79
91-95
101-105
80 felett
<90
<100

2012. június 28., csütörtök

1. Túlerőltetés nélküli edzés

1966 januárjában az új-zélandi Arthur Lydiard forradalmian új edzésmódszerét a University of Oregon és az USA olimpiai csapatának edzője, Bill Bowerman vezette be az Egyesült Államokban. Ugyanekkor dr. Ken Cooper, a texasi légierő állományán tesztelte a "Futás mint edzés" elnevezésű tréningprogramját, és a "Aerobic" címmel egy új fitness könyvet készült kiadni. 
E két különálló, változást hozó erő együttes hatására különböző képességű emberek milliói kezdtek el futni. A futók száma 1960-tól egészen napjainkig folyamatosan gyarapodik, és a sportág egyre népszerűbbé válásával a tökéletes edzésprogram utáni vágy is nő. Edzők, kutatók és futók különböző módszereket, technikákat próbáltak ki annak érdekében, hogy javítsák a teljesítményt, és élvezhető, egészséges és időtálló tevékenységgé tegyék a futást. A következőkben az edzésprogramok terén az elmúlt harminc évben elért huszonöt legfontosabb újítást és alapelvet tolmácsolom, a RUNNERS WORLD magazin jóvoltából.


1. TÚLERŐLTETÉS NÉLKÜLI EDZÉS
A híres új zélandi edző, Arthur Lydiard szerint, az edzéssel akkor érhetjük el a kellő hatást, ha különbséget tudunk tenni a "mindent bele" és a "kifulladásig" között. Ezt az elméletet  Hans Selye (Selye János), magyar származású endokrinológus fogalmazta meg, aki azt vizsgálta, miként hat a stressz az emberi testre. Rájött, hogy a szervezetre ható stressz elősegíti az alkalmazkodást. Más szóval, az edzés révén az ember szervezete alkalmazkodik a futás állította nehézségekhez, és ezáltal a sportoló jobb teljesítményre képes. Selye arra is rámutatott, hogy a túl nagy megerőltetéssel, stresszel viszont a test nem tud megbírkózni. Ezért aztán ha a kelleténél nagyobb erőfeszítéssel futunk, a szervezetünk képtelen alkalmazkodni. Ez az elmélet Lydiard filozófiájának alapeve, s ennek segítségével a futók megtanulhatják, hogyan edzenek keményen, túlerőltetés nélkül. 


2012. június 25., hétfő

Az edzés alapszabályai



Amikor meghatározzuk edéseink, mennyiségét, minőségét, vagyis amikor saját edzéstervet kreálunk, az alábbi 4 alapszabályt nem hagyhatjuk figyelmen kívül: 




1. Terhelés

Minden edzés folyamatokat vált ki a szervezetben. Kémiai reakciók, lebomlási folyamatok, pszichológiai állapváltozások stb.Nagyon fontos azonban hogy az edzésekkel alkalmazkodási folyamatot is kiváltsunk. Ez csak akkor lehetséges, ha az edzésterhelések elérnek egy meghatározott erősséget, és a szervezetet kielégítő számban ismétlődve érik. 
A két véglet (a csekély mértékű és a túl erős edzések) optimális alkalmazkodást nem hoznak, csak és kizárólag jól megválasztott megfelelő fizikai terhelés az amely eltalálása a jó edzésmunka titka, néha már-már művészet. 



2.Pihenés
Fontos az edzés és a pihenés idejének helyes megválasztása, vagyis a helyes E/P arány. Ha állandóan növeljük a terhelést, elfáradunk, és a túledzettség állapotába jutunk. Tűnetei az ingerlékenység, a rossz hangulat, az álmatlanság, megnövekedett pulzusmegnyugvási idő, étvágytalanság, stb, s mindenezek mellett a teljesítmény is csökken. Épp ezért legyen az edzés szabályosan "SZABÁLYTALAN". Változtassuk a könnyed és az erős edzéseket. Ne fussunk egymás után két erős edzést, és hagyjunk kellő időt a regenerálódásra. 



3. Fokozatosság

Fontos szabály hogy először az edzés mennyiségét növeljük, majd utánna a minőségét,s mindezt a fokozatosság elvével. 
Folyamatosan kell eljutni a fél órás edzéstől az órásig, majd pedig a gyenge tempótól az gyors sebességekig.

4. Folyamatosság
Fuss egész évben, vagyis folyamatos terhelés legyen, mind a négy évszakban,felmentés csak betegség esetén lehet, nincs nyári szünet és nincs hóakadály sem! 


Egy kezdő részére tehát a következők a legfontosabbak:
Az első hónapokban a perces futásoktól el kell jutni a fél/három és egész órás futásokig. Amikor ez már beállt a szervezetben, elkezdhetjük figyelni a megtett kilométereket is, sőt az időereményeket is követhetjük. Lassan, fokozatosan a minsőgre tevődik át a hangsúly, amikor már egy órát is képesek vagyunk futni kezdődhetnek a változatos edzések, hogy a terhelés szokatlan legyen a szervezetnek. Ezek után kreatívan lehet variálni edzésfajták között, ugyanis a távot már nem tudjuk egy határon túl emelni. Figyelni kell az elegendő alvást, és a edzések pihenések arányát. A későbbiekben mindenhez lesz segítség az oldalon! 

    

2012. június 19., kedd

10 dolog ami motivál(hat) a futásra

Ha már egyszer rászántad magad az nagy dolog, ha kétszer mégnagyobb, de mivel lehet a kezdeti lelkesedést tovább fenntartani? 

Most adunk 10 tippet, hogyan motiváld magad a rendszeres testmozgásra:

1. Versenyezz!
Mindegy hogy rövid táv, hogy sokan vannak, a lényeg a versenyhangulat. Javaslom keresd fel a hozzád legközelebbi versenyt időben és térben, és kezd meg a felkészülést. Ne feledd először a táv a lényeg, utánna az idő! 

2. Ne mérj!
A futás nem csak a statisztikákból áll. Fontos tudni mikor milyen állapotban vagyunk, de érdemes magáért a mozgás öröméért is koptatni a cipőt. Az idő helyett néha a testedre koncentrálj! 

3. Fuss csapatban!
Ha nem megy egyedül, próbáld ki csapatban. Keress futótársakat, akikkel jó hangulatban, nem egymással versenyezve teremtheted meg a rendszeres futás alapjait.

4. Ha nem megy este, fuss reggel!
Estére általában elfárad az ember, és ezer dolga akad, ilyenkor nehéz felvenni a futócipőt. Csavarj egyet a dolgon, és fuss reggel. Mi sem jobb egy korai futásnál. Ha pedig változtatod a napszakokat akkor mégannyira sem lesz egysíkú! 


5. Több helyszín, több élmény
Próbálj minél több helyen, minél több útvonalon futni. Ha körpályán futsz keress utcákat, ha utcákon, próbáld a pályát, a lényeg a változatosság, egyszer itt, egyszer ott! 

6. Tervezz!
Szerezz egy jó edzéstervet. A rendszeresség alapjának megteremtésére mi sem könnyebb mint szigorúan betartani edzéstervünket, vezess edzésnaplót! 

7. Fuss sörért vagy desszertért!
Futás előtt egyél egy energiaszeletet, futás után pedig igyál egy pohár sört! A spanyol Granada Egyetem kutatási alapján egy korsó sör jobban hidratál futás után mint a víz. De csakis futás után ihatsz! A futás alatt lemozgott kalóriák pótlására desszerttel is  megjutalomazhatod magad! 

8.  Termelj boldogsághormont!
Futás közben a sok más "vegyi reakció" közt az agy endorfin hormont szabadít fel, amely boldogságérzetet vált ki, tehát minél többet futsz annál boldogabb leszel! 

9. Célokkal fuss!
Az élet is üres célok nélkül, ezért tűzz ki célokat. Teljesíthetőket. Emeld a szintet, új célokkal. Mindig egy kicsivel többet. Emeld a távot, csökkentsd az időt, reális keretek között. A folyamatos célok fenntartják a motivációt! 

10. Gondolj arra: Egészségesen élek!
Ha rendszeresen futsz, egészségesen élsz. Nemcsak a testömeged szabályozod, de a vérnyomásod is csökken, és a betegségek is ritkábban vesznek le a lábadról. Márcsak ezért is megéri kocogni!




2012. június 18., hétfő

Szégyen a futás de hasznos!


Ki gondolná, hogy a rendszeres futás hatására nem csak edzettebbekké, ellenállóbbakká, kitartóbbakká válunk, hanem még boldogabbak is leszünk. Tudományos vizsgálatok eredményei fényt derítettek a rendszeres futás testi elégedettséget fokozó hatására is. 
Napjainkban a futás, ill. kocogás népszerűsége növekvő tendenciát mutat, amely főleg praktikusságának köszönhető: szinte semmi felszerelést nem igényel, csak egy jó futócipőt. Bárhol (városban, faluban, tengerparton, focipályán, stb.) végezhető, hiszen majdnem mindenhol találhatunk olyan területet, ahol egy kicsit átmozgathatjuk magunkat egy fél-egyórás kocogással, futással.
Nem kötött életkorhoz és nagyon sokféle edzettségi szinten is élvezetes lehet. Vannak, akik soha nem kedvelték a futást, mások 60 éves koruk után kezdték, és azóta nem tudnak nélküle élni. Olyanok is akadnak, akik viszont mindig kedvelt mozgásformaként tekintettek a futásra.

Kocogás és futás - Mi a különbség?

Mi a különbség a kocogás és futás között? Futásnak a legalább 8km/h vagy annál gyorsabb iramot nevezzük, míg a kocogás a 8km/h alatti tartományba esik. Az intenzív gyaloglótempó kb. 6km/h-s sebességet takar. Az elégetett kalória nem csak a futási sebességtől függ, hanem testtömegünktől és természetesen edzettségi szintünktől is függ. Egy 70kg-os egyén pl. 8km/h iram mellett óránként kb. 460 kalóriát éget el, amely nagyjából megfelel egy tábla csokoládé energiatartalmának.

Ha az iram 10km/h, akkor kb. 600kcal-t, ha 12km/h-ra elemkedik a sebesség, akkor egy óra folyamatos futással kb. 800kcal-t használ fel a szervezete. A 800kcal egy nagy magyaros pizzának vagy 3 szelet dobostortának vagy másfél adag töltött káposztának felel meg.
A hosszantartó (legalább 50 perc folyamatos) sportbeli erőkifejtés mellett a fáradással szembeni ellenálló-képességet állóképességnek nevezzük. Edzettségnek hívjuk a szervek, szervrendszerek alkalmazkodását a fizikai terheléshez. Rendszeres futás hatására egy sor alkalmazkodási folyamat indul el a különféle szervekben, szervrendszerekben.
Először a szív-érrendszer adaptálódik, amelynek során a szív nagyobb erővel húzódik össze, így egyszerre több vért tud a keringésbe pumpálni, több oxigént tud a szövetekhez, sejtekhez eljuttatni. Mindez igen kedvező élettani változásokhoz vezet. A szív-érrendszer alkalmazkodása a rendszeres futás megkezdése után már 4-6 héttel bekövetkezik. 
Hogyan tesz boldoggá a futás?
Rendszeres futás hatására nem csak az aerob állóképesség nő, hanem számos anyagcsere- (vérzsír-paraméterek kedvező változása, cukortolerancia, etc.), légzőszervi, kiválasztó-rendszeri, hormonális és idegrendszeri változás is bekövetkezik. Az agy endorfin hormont szabadít fel, amely boldogságérzetet vált ki.
Létrejöttét a futás kezdetétől számított 35-45. percre teszik, amely a futás abbahagyását követően még egy ideig – akár órákig is - megmarad. Javul a stresszhelyzet-megoldó- és a monotónia tűrő képesség is, mely tulajdonságokra vitathatatlanul nagy szükség van a rohanó mindennapokban. A testről alkotott kép is javul, amely befolyásolja énképünket és a világhoz fűződő kapcsolatunkat.
Természetesen, ahogy minden földi jóval, a futással kapcsolatban is fő a mértékletesség, mivel számos krónikus ízületi sérülést eredményezhet, sőt még ú.n. fáradásos törést is.
Éppen ezért nagyon lényeges a fokozatosság szabályait követni, vagyis óvatosan kell emelni a futás időtartamát, majd később intenzitását. Soha ne hagyjuk ki a bemelegítést, levezetést és a futás utáni nyújtást sem!
(forrás: sportorvos.hu)