A következő címkéjű bejegyzések mutatása: lélektan. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: lélektan. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. december 29., szombat

Diagnózis

Név: Attila 
Kor: 33 éves, 
Magasság: 180 cm 
Súly: 74 kg.

Tartózkodási hely: többnyire Angyalföld, de az ország számos pontján látták már, töltésen, járdán, úton, erdőben bárhol előfordulhat. 2012-ben számos városban feltűnt. Jászberényben, Pakson és a Szelidi-tónál is látták, de Kaposváron és Pécsett is megfordult, sőt az év végén Siófokról is jelentették.
  
Ismertetőjegye: Színes egyéniség, mindig más színben látható. Márkafüggetlen. Régebben mindig egyedül volt, de a jó pár hónapja alkalmanként kisebb csapatban próbál elvegyülni. (főleg csütörtöki napokon) Ilyenkor piros színnel olvad bele a tömegbe, jól felismerhető Angyalszárnyas cipőt ábrázoló pólójának eleje összetéveszthetetlen.  Hétvégente rajtszámokat aggat magára, és még nagyobb tömegeket keres. Tevékenységét folyamatosan naplózza.
Feltűnően nyitott személyiség, állandóan mosolyog. 

Alapdiagnózis: 2 éve függő, fertőző szenvedélybeteg (Motus Consisto)    

Részletes diagnózis: A tünetek a nap bármely szakában előjöhetnek. Teljesen rapszódikus viselkedés, kiismerhetetlen állapot. Sokszor rohan, de néha csak szaladozik egy kicsit. Egyes napokon csak kocog, míg máskor iramvágtákat követ.  Év elején rögeszmésen ragaszkodott az időhöz, amely mostanában nem jellemző, ugyanis gyakran otthon hagyja az óráját. Feledékeny. Kedélyállapota folyamatosan jó. Fizikai sérülésre hajlamos, túlhajszoltság állapota előfordulhat. 
Sajnos a betegsége fertőző, ez évben is több tíz embert fertőzött meg.

Terápia: az orvostudomány jelen állása szerint nincs rá megfelelő eljárás, ezért felesleges az idő és energia befektetése gyógyulásába, reménytelen eset. Legjobb amit tehetünk, hagyjuk tovább futkorászni, vagy futunk vele! :) 





2012. augusztus 6., hétfő

A sportolói filozófia egy reklámfilmben

Itt egy újabb motiváló reklámfilm, ez most épp az ASICS-tól. Mostanában ugyan már túl sokat látom, de ez nem von le semmit a nagyságából. A fordítás sajátos stílusú, ugyan, de a mondanivaló egyértelmű: 


Sportolj! 

"A hit hajt előre, nem az akadályok. Izzadságom őszinte, nem úgy mint a hencegők szavai. Sokakért élek, nem csak magamért, s mindig a következő lépés érdekel nem az utolsó. Új utakat keresek, nem a letaposottakon járok, mert minden átugrott akadály fontos, nem csak néhány. Mindig a legjobbra törekszem, akkor is ha nem látsz. A kihívás, ami ezután jöhet az éppúgy vonz, mint amit már magam mögött tudok. Egyszerűen csak sportoló vagyok." 



S aki máshogy fordítaná annak itt az eredeti angol szöveg: 
I'm made of belief not barriers, I'm made of sweat not swagger, I'm made of many not one, I'm made of the next point not the last, I'm made of blazing trails not following paths, I'm made of every hurdle I've cleared not just the ones on the track , I am made of all the days you don't see not just the one you do, I am made of everything to come not just what has been, I am made of sport

2012. augusztus 5., vasárnap

Maraton a karosszékből

Az első maratonra készülve ültem le a televízió elé. Pár hónap múlva én is küzdeni fogok az időjárással, számolni fogom a kilométereket lábaimmal, s várom hogy megjelenjen a következő frissítőállomás...de most még csak külső szemlélője vagyok egy ilyen eseménynek, bár a felkészülés már javában tart. A maraton (is) fejben dől el, ott kell erősnek lenni, így ráhangolódásnak nem is lehet jobb program mint a klasszikus szám női versenyének végigtekintése. Lássuk!    

A Big Ben árnyékában


A TÉNYEK
Táv: 42 195 m
Címvédő: Constantina Tomescu (ROM) 2:26:44
Világcsúcs: Paula Radcliffe (GBR) 2:15:25 (2003, London) 
Indulók: 118 induló (köztük három magyar)
Kvalifikációs szintidő: 2:37:00
Az útvonal: London belvárosában, indulás és befutás a Mallon, a St. James Parkban. 
térkép itt.
Időjárás: 14 fok,esős felhős éggel


A VERSENY
Szemerkélő esőben kezdődött a küzdelem. A küzdelem egymással, s az idővel. A verseny elején a kiemelteket név szerint bemutatták, a 110 további induló jó pár méterre hátrább várta az indítást.  Kiemelik a világbajnokot, a címvédőt, a ranglista vezetőt, és az idei legjobb eredeményekkel rendelkezőket. A rajtnál mögéjük zárkóznak a többiek és a startpisztoly hangjára, megkezdődik a két és fél órás "rohanás."


A rajtnál még tömör a mezőny
Másfél perc sem telt el, s egy versenyzőt két katona gólya viszi a fiát pózban viszi le a kordonok között. A csúszós, vizes útszakaszon elesett, és megsérült, négy év munkája, s a remény teljesen szertefoszlott, ami látszik is könnyektől is áztatott arcán. A mezőny tovább halad, nem túl erős (számukra nem) 3:25 perc/km tempóval futnak. Ahogy nézem az időt ezt másodpercre hozzák, minden egyes kilométer után! 
A frissítéseket nézem, minden országnak külön boxa van, jelölve zászlókkal, és segítőkkel. Az egy nemzetből érkezettek egymásnak adják a vizet. Szép jelenet volt. 
Az eső közben szakad. Alig látni előre, a kamerák is folyamatosan elmosódott képet adnak annyira esik. Nincs egyszerű dolguk...
15 és 20 km-nél olasz vezetés, de ez nem mondd semmit, mert a mezőny még teljesen együtt. Az első és az 46. között 6 másodperc van csak! 
Féltávnál a kínai 1:13:13-mal érkezik az élen, de még mindig együtt a mezőny. Innentől azonban folyamatosan gyorsuló versenyt láthatunk. Kenyai hármas az élre állva szétszaggattja a mezőnyt, csak az etiópok tudnak velük lépést tartani, minő szerencse ők is hárman.  
Egyébként a maratoni az a versenyszám ahol a fehér bőrűek is labdába tudnak még rúgni. Világversenyeken csak.... Ennek ellenére fehér bőrű most nincs is az első hatban. Eddig négy afrikai érem volt olimpiákon, ha így marad a végére majdnem megduplázzál ezt a számot. 
A kommentátor azt mondja (s milyen helyesen) "A maraton kiszámíthatatlan, az hogy valaki felkészül, és beleteszi a 200 km-is hetente a lábába, az egy dolog, de az aktuális állapot kiszámíthatatlan. Nagy a rizikófaktor." 30 kilométernél egy etióp leszakadt, a három kenyait már csak ketten kísérik, az élboly előnye már 15 másodperc.   
32 kilométernél egy újabb etióp marad le az élen, akit épp beéri az egyik orosz versenyző.  
Akárhány cikket olvastam és akárhány korábbi maratonost hallgattam, mindenki azt mondta, a maraton 30 km-nél kezdődik. Az olyan fizikai és lélektani határ, hogy az sokakat megtör. Nyílván ezt itt az olimpiai döntőben nem tapasztalom. 
Közben a korábbi akadályfutó orosz utolérte az élbolyt, amiből leszakadni látszik egy kenyai, épp a Szent Pál katedrális előtt.
   
Kreatív fotó a St. Paul előtti mezőnyről


Még nyolc kilométer a célig. Tavaly még ennyi volt a maximum amiket naponta futottam, de nulláról és nem 34 km-re! :)  
Az eső már korábban elállt, de most már a nap is kisüt, s kezdi felszárítani a pályát. A felszálló légmozgás gondolom kemény párát ad a talaj közelében, megnehezítve a futók életét.  

A tempó folyamatosan gyorsul, már 17 másodpercen belüli 5 km-eket futnak (s teszik ezt 20 km-től)!!!
Az orosz közben élre állt, s ő vezeti a négyest, merthogy egy kenyai leszakadt. Két óra után (35 km) tehát az orosz az élen, mellette két kenyai és egy etióp. Az élbolynak már 38 másodperces előnye, van, az amerikaival szemben, akinek a lába különösen tetszik az operatőrnek. :) 
Jön a Tower, és a fordító, hat kilométerre a céltól irány a Temze part, kezdődik a véghajrá. A négyes gyorsul, a leszakadók hátránya már 43 másodpercre nőtt, így már senkinek nem lehet beleszólása a dobogóba, a vezető négyes között fog eldőlni, akik még teljesen együtt futnak.  
Nézem az arcokat, feszült izmok, érzéstelen arcok, teljes koncentráció állandóvá vállt mozdulatsorok között. De még mindig gyorsulnak! 
3 kilométerre a cél előtt, az egyik kenyai vízhordó szerepet tölt be, s előreviszi társának a kulacsot, mintha meg lenne beszélve hogy ki nyerheti közülük a versenyt...Szoros befutó lesz, amit nagyon a végére hagynak. 
40 km-es részidő 2:16:10 másodperc, továbbra is négyen, és senki sem tűnik fáradtnak. Az eddigi legszorosabb maraton befutójánál 8 másodperc volt a különbség, azt hiszem ez most meg fog dőlni. 
Utolsó kilométerre az a kenyai akinek a vizet vitték leszakadt, maradnak hárman, de az etióp diktálja az iramot, megpróbálja lerázni a kenyait, és az oroszt. Robbantása sikerrel jár, fél kilométerre a cél előtt már 20 méteres előnye van. 
A vezető etióp lány összeszorított foggal küzd, a sebességgel és az idővel. A célegyenesbe a távolság ugyan csökken de elég lesz, és megnyeri, 2:23:07 másodperccel, öt másodperccet verve a kenyaira, és 22 másodpercet verve a harmadik oroszra. 

S hogy nevesítsük is a mai nap hőseit: 

1. Tiki Gelana (ETH)
2. Priscah Jeptoo (KEN)
3. Tatyana Petrova Arkhipova(RUS)

s a további majd 100 versenyzők, akik kijutottak, és teljesítették a távot. (a teljes lista itt megtekinthető)

A KONKLÚZIÓ

Maratont futni nem csak erő kérdése. A tisztességes felkészülés adja a fizikai felkészültséget, ami elengedhetetlen ilyen táv teljesítéséhez. De a monotonitást, a verseny során fellépő hullámvölgyeket, és hegyeket, a rengeteg gondolatot ami közben jön, ránk talál, és elterel csakis tiszta fejjel tudjuk feldolgozni, elviselni, "túlélni". Ahogy a célba eső győztes lány sem feltétlen fizikai fáradtságától rogyott össze azonnal, neki is meg kellett küzdeni magával. Mert első sorban önmagát győzte le ma Londonban, s csak utánna a többieket... 

Képek forrása és további információk a versenyről a London 2012 weboldalon.

2012. június 19., kedd

10 dolog ami motivál(hat) a futásra

Ha már egyszer rászántad magad az nagy dolog, ha kétszer mégnagyobb, de mivel lehet a kezdeti lelkesedést tovább fenntartani? 

Most adunk 10 tippet, hogyan motiváld magad a rendszeres testmozgásra:

1. Versenyezz!
Mindegy hogy rövid táv, hogy sokan vannak, a lényeg a versenyhangulat. Javaslom keresd fel a hozzád legközelebbi versenyt időben és térben, és kezd meg a felkészülést. Ne feledd először a táv a lényeg, utánna az idő! 

2. Ne mérj!
A futás nem csak a statisztikákból áll. Fontos tudni mikor milyen állapotban vagyunk, de érdemes magáért a mozgás öröméért is koptatni a cipőt. Az idő helyett néha a testedre koncentrálj! 

3. Fuss csapatban!
Ha nem megy egyedül, próbáld ki csapatban. Keress futótársakat, akikkel jó hangulatban, nem egymással versenyezve teremtheted meg a rendszeres futás alapjait.

4. Ha nem megy este, fuss reggel!
Estére általában elfárad az ember, és ezer dolga akad, ilyenkor nehéz felvenni a futócipőt. Csavarj egyet a dolgon, és fuss reggel. Mi sem jobb egy korai futásnál. Ha pedig változtatod a napszakokat akkor mégannyira sem lesz egysíkú! 


5. Több helyszín, több élmény
Próbálj minél több helyen, minél több útvonalon futni. Ha körpályán futsz keress utcákat, ha utcákon, próbáld a pályát, a lényeg a változatosság, egyszer itt, egyszer ott! 

6. Tervezz!
Szerezz egy jó edzéstervet. A rendszeresség alapjának megteremtésére mi sem könnyebb mint szigorúan betartani edzéstervünket, vezess edzésnaplót! 

7. Fuss sörért vagy desszertért!
Futás előtt egyél egy energiaszeletet, futás után pedig igyál egy pohár sört! A spanyol Granada Egyetem kutatási alapján egy korsó sör jobban hidratál futás után mint a víz. De csakis futás után ihatsz! A futás alatt lemozgott kalóriák pótlására desszerttel is  megjutalomazhatod magad! 

8.  Termelj boldogsághormont!
Futás közben a sok más "vegyi reakció" közt az agy endorfin hormont szabadít fel, amely boldogságérzetet vált ki, tehát minél többet futsz annál boldogabb leszel! 

9. Célokkal fuss!
Az élet is üres célok nélkül, ezért tűzz ki célokat. Teljesíthetőket. Emeld a szintet, új célokkal. Mindig egy kicsivel többet. Emeld a távot, csökkentsd az időt, reális keretek között. A folyamatos célok fenntartják a motivációt! 

10. Gondolj arra: Egészségesen élek!
Ha rendszeresen futsz, egészségesen élsz. Nemcsak a testömeged szabályozod, de a vérnyomásod is csökken, és a betegségek is ritkábban vesznek le a lábadról. Márcsak ezért is megéri kocogni!