2014. szeptember 23., kedd
Futó vagy....
...ha a masszőröd kívülről fújja a versenynaptárad
...ha már büszkeséggel tölt el ha elvesztesz egy lábujjkörmet
...ha csak kétféle zoknid van, a futózokni, és a többi
...ha a technikai pólók folyton kiesnek a szekrényedből
...ha a pulzusmérő óra állandóan rajtad van, mert megy az öltönyhöz
...ha órákat válogatsz a futóboltban
...ha a sportitalok vannak legelöl a hűtőben
...ha egy héttel a verseny előtt már csak tésztát vagy hajlandó megenni
...ha azt meséled a barátaidnak hogy 10 km-t futottál és ők sokkot kapnak hogy az milyen sok
...ha a már nem futó ismerőseid is tudják, milyen futócipőt kellene venniük
...ha a távolságokat már versenytávokban adod meg: kerékpároztunk a gyerekekkel egy félmaratont!
...ha utcára is felveszed a finisheres pólóid
...ha több futópólód van mint inged
...ha kiakadsz azon a mondaton hogy: Hány kilométer a maraton?
...ha a futóbolti eladók már tudják a neved
...ha ismered az összes ivókút helyét a városban
...ha már álmodtad azt hogy lekésed a rajtot
...ha a PR-ről már nem a public relations hanem a personal record ugrik be elsőre
...ha a nyaralási listán futócuccok is vannak
...ha állandóan éhes vagy
...ha az orvosnál az az első kérdésed: "...Mikor futhatok újra?"
...ha látsz egy futót, és megpróbálod megtippelni milyen tempóban futhat
...ha összefüggéseket keresel az eddigi rajtszámaid között
...ha az utcán kiszúrod a pronáló lábakat
...ha kedvenc rajfilmed a Kengyelfutó gyalogkakukk
(running.about.com után szabadon)
Tóth Pétertől:
...ha a Sziget szó elhangzása után a Margitsziget jut eszedbe;
...ha egy új helyen jársz, akkor mindent futóútvonal szempontjából vizsgálsz először;
...ha a félmaraton esetében a legyőzhető távolság, és nem a lehetetlen jut eszedbe;
...ha a világ összes szekrénye sem elég a szabadidős célokra még viselhető, futásra azonban már alkalmatlan cipőid tárolására, de a kidobás, mint opció fel sem merül...
Címkék:
futás
,
ha
,
humor
,
karikatúra
2014. szeptember 16., kedd
Futóbarkács: Az éremtartó
Befutóérmek. Örök emlékek, legyen az futó vagy triatlon esemény. Egy egyedi érem, ami azonnal visszarepít a múltba, elég csak rápillantani. A büszkeség állomásai. Te hol tárolod Őket? Nehogymár egy doboz legményén pihenjenek! Van most egy tuti tippem, ami modern, egyszerű, olcsó és segít hogy mindig szem előtt legyenek.
A minap beszereztem pár száz forintért az IKEÁ-ban egy fém sínt. BYGEL a neve, és a konyhai kiegészítőknél találod, eredetileg konyaeszközök tárolására találták ki.
BYGEL sín |
Apró tanácsok:
- használj vízszintezőt a felszereléskor, bosszantó tud lenni amikor messziről nézve ferde a végeredmény
- kétfajta méretben kaphatod a sínt, van hosszabb (100 cm) és rövidebb (55 cm)
- tetszőlegesen tudod bővíteni a horgok számával, sőt vannak színes horgok is
- az érmeket rendszerezheted, pl. egy horogra csak ugyanazon versenyeket aggatod, vagy összébb húzod az azonos távokon szerzetteket
- ha túl sok van, elég csak a legszebbeket kiakasztani
- akár minden évben leürítheted, s annyi horgot hagysz kint, ahány versenyt tervezel, jó látni, s motivál is ahogy szépen telik az idővel
Nekem mostmár csak a rendszeres portörlés marad! Remélem kedvet kaptál! :)
U.i. Az összköltség nem érte el a 1500 Ft-ot, 2014-ben! :)
Címkék:
barkács
,
befutóérem
,
IKEA
,
rendszerezés
2014. szeptember 11., csütörtök
Versenyszezonra
Szeptember van, kezdődik az őszi versenyszezon. Manapság egyre több futóversenyre lehet elmenni, egyre több helyen lehet futni, sokfajta táv, hely, esemény létezik. A verseny (az amatőr sportolóról beszélek) a célállomás. Kiderül hogy a felkészülésünk sikeres volt-e. Az utolsó napokban valószínű elborít a pánikroham, a görcsölés. Jó leszek-e, gyors leszek-e? Kezdőknél megspékelve azzal, le tudom-e egyáltalán futni a távot? Megbánjuk a kihagyott edzéseket, átértékeljük az elvégzett edzésmunkát. "Edzhettem volna többet, keményebben!" - visszhangzanak a mondatok a fejünkben. Aztán jön a verseny napja, és teljesen bezsongva állunk oda a rajthoz. Megjön a hangulat, a kedv, de addig álmatlan éjszakák jönnek, a fenti gondolatokkal.
De miért is? Mert az ember szeretné elérni a céljait. De ne feledjük, a kitűzött célt magunk állítottuk fel, amikor beneveztünk, amikor kitaláltunk, amikor kipattant az ötlet. Nem mondta senki hogy fussunk, nem ebből élünk, és nem kényszerít rá senki. Tehát nincs külső indok! Megfelelés másoknak? - badarság, csakis saját magunknak kell! Magunk kerestük meg a célhoz vezető utat is, és állunk a kapujában (jelen esetben a rajtzónába) s magunknak kell teljesíteni is, átszakítva a képzeletbeli célszalagot. Annak ellenére, hogy versenyre készülünk, ez mégsem verseny. Több száz, akár több ezer futótársunk állhat mellettünk, akkor sem az. Inkább használnám az élmény szót. Egy élmény önmagunkkal. Önmagunkkal, és önmagunkkal szemben is. Mindenkinek a sajátja. Koncentrálj tehát a belsődre! Utazz el a gondolataidban, koncentrálj, s higgy magadban! Élvezd a futást! Ha jól és okosan készültél nem lesz gond, ha estleg nem, akkor majd a következőkben máshogy teszed! Ez olyan "verseny" ahol mindenki nyerhet, pedig mindenkinek más a (rajt)száma! :) Sikeres futóélményeket hát!
Címkék:
félmaraton
,
maraton
,
ősz
,
verseny
2014. augusztus 26., kedd
B I N G O
Biztos ismered, vagy már hallottál a BINGO nevű játékról. Egy négyzetrácsos táblán számok vannak véletlenszerűen. A számokat sorban húzzák ki, te pedig beikszeled ha megtalálod a tábládon. Amikor kijön egy sorban az összes akár függőlegesen, akár vízszintesen, vagy átlósan felkiáltasz, hogy BINGO, s máris tiéd a nyeremény, neked jött ki előbb öt egymás mellett...Jó kis móka meglátod. Nemrég belefutottam ennek a futós megfelelőjébe, le is fordítottam Neked! Most már nincs is más dolgod, mit felkeresni kedvenc futóhelyed, és az edzésed előtt vagy után megvárni ki fut el melletted, beazonosítani valamely karakternek, s beikszelni...valószínű pár perc várakozás, és néhány futó elhaladása után meg is lesz a BINGOD! Még szerencse hogy nem vagyunk egyformák! :)
2014. augusztus 4., hétfő
A hosszú futások után...
A hosszú futásokkal már korábban foglalkoztam, (lásd itt) részéletesebben, de hogy azok el is érjék a kívánt hatást, ahhoz a futások utóéletével is tisztában kell lennünk. S hogy mik ezek, azt most néhány pontban összegyűjtöttem neked:
1. Hidratálj!
Ne csak a futás alatt, hanem utána is igyál! Legjobb ha elektrolitokban gazdag, jobban hidratáló sportitalt (izotónikus) italt választasz!
2.Öltözz át!
A szervezetet le kel mielőbb hűtened, amit leggyorsabban egy tiszta, száraz ruha felhúzásával érhetsz el. Ha azonnal nem is megy a tetőtől talpig átöltözés, a felső részt mindenképpen cseréld le!
3. Egyél rendesen!
Fél órával a futás után egyél valami szénhidrátot, amiben fehérje is van. Ha iszol egy turmixot, vagy egy gyümölcsjoghurtot, eszel, akkor a feladat meg is van oldva! Ha esetleg el tudod húzni az azonnal szénhidrátbevitelt, akkor még a szervezet utóégetésének jótékony zsírégető hatását is kihasználhatod!
4. Mosakodj meg!
A meleg víz ellazítja az izmokat, és pihenteti az idegrendszert, mindamellett hogy hűti is a szervezeted, irány hát a forró zuhany! A bőrön megjelenő só is eltűnik, így a test verejtékmirigyei is jobban tudnak dolgozni!
5. Nyújts
regeneráció szempontjából fontos, hogy egy órán belül, a meleg izmokat kellően megnyújtsd!
6. Mielőbb vízszintesbe!
Azonnal azért ne feküdj le aludni, de a futás utáni 15-30 perces fekvés, felpócolt lábakkal segíti a vérkeringést, és visszaállítja a szívritmusod!
7. Hűts!
A nap vége felé, a fájó izmokat hűtheted jéggel, hidegvizes borogatással, de egy pár perces hideg zuhannyal is jót teszel nekik!
8. Masszírozz!
Sportmasszázsra nem kell elmenned, de ha Önmagad átmaszírozod a lábaidat, vagy esetleg egy SMR hengerrel átgörgeted magad, felgyorsíthatod a regenerációdat.
9. A kompresszió a barátunk
Sok futón láthatsz magas szárú zoknit, ún. kompressziós szárakban.
A lényegük, hogy az adott testfelületet folyamatosan nyomás alatt tartanak, aminek következtében a serkenő vérkeringés minden pozitív hatása
érvényesül (teljesítményfokozás, fáradtság kitolása, görcsök megelőzése,
regeneráció gyorsítása stb.) Használj te is ilyet, nem fogod megbánni!
10. Pihend ki magad!
Ne feledd, az éjfél előtti órák duplán számítanak. Ha másnap is teljes értékű munkát, és edzésmunkát akarsz végezni, akkor fordíts kellő figyelmet az alvásra!
Címkék:
hosszú futás
,
hűtés
,
kompresszió
,
pihenés
,
regeneráció
2014. július 15., kedd
Ha szúr, ha fáj, ha nyom, ha szorít
Fájdalom. Kemény edzések velejárója lehet, de a nem kellő bemelegítés is okozhat sérülést, vagy egy rossz mozdulat is végzetes lehet. Mindenki retteg tőle, és ha bekövetkezik akkor jön a lelki sokk. Hogy fogok így futni? Le kell állnom? Mi lesz az edzéstervvel? Áh csak kicsit fáj! Menjünk! Jönnek a gondolatok...legtöbbször rossz irányt véve.
Bármilyen sérülés is van, a legfontosabb azon túl hogy pontosan meghatározod hol is fáj, az hogy LE KELL ÁLLNUNK!!! Nehéz dolog, főleg ha valamire készülünk, de önmagunk érdekében meg kell tenni! Ne csináljunk bolhából elefántot, vagyis egy apró sérülésből egy hosszú, elhúzódó krónikus betegséget, amiből majd még nehezebben jövünk ki! Az idő nekünk dolgozik. Hidd el pár nap és a fájdalom alábbhagy, a szervezet kijavítja a hibákat többnyire. Ha mégsem akkor pedig forduljunk orvoshoz! Semmiképpen se kockáztassunk csak azért mert a fejünkben más van! A türelem a legjobb orvosság!! A célszalag pedig megvár...:)
Címkék:
belső hang
,
fejben
,
motiváció
2014. július 8., kedd
Mire jó a futás?
A rendszeres testedzés, a futás:
- előhívja a jó közérzetet
- karbantartja az emberi testet
- fokozza a munkavégzés teljesítőképességét
- erősíti a szív és érrendszert
- segíti a szervezet alkalmazkodási hatékonyságát
- csökkenti a lelki eredetű betegségek előfordulását
- javítja a tüdő, a légzés hatékonyságát
- növeli az izomerőt
- csökkenti a zsírtömeget
- növeli a csontsűrűséget
- mozgásterápiaként jól rehabilitál
- személyiséget formál és fejleszt
- többnyire örömszerző tevékenység - endorfint termelve
- fokozza a szellemi teljesítőképességet
- segíti feloldani a feszültségeket
- közösséget, társat nyújt
- magányt ad
- gyorsítja és segíti az alkalmazkodást
- rendszerezi formálja az életmódot
- erőtartalék lehet az élet kiugró teljesítményeinek eléréséhez
- segíti a "játékos" ember előtérbe kerülését
- társasági élményt adhat
- a jobb megjelenést biztosítja
- az önbizalom "doppingszere"
- az állandó fogyókúra egyik főeleme
- unalmas életmód színesítője
- lehetőség a normálistól való eltérésre
- a nem sportolók irigykedésre való bosszantása
- a stressz oldószere
- az energia egyensúly része a táplálkozás és a testmozgás között
- a társasági élet egyfajta lehetősége
- egy új életmód hírnöke
- betegségek megelőzésének eszköze
- stb. stb. stb.
Ugye tudod tovább folyatni? :)
2014. március 14., péntek
24. Hosszú futás
A hosszú futás jó dolog. Növeli az állóképességet.A hosszú futás a szükséges jó!
Mennyit?
Amennyi jól esik, de általában a félmaraton feletti távokat már hosszú futásnak hívjuk, de ha úgy közelítjük meg hogy az átlagos futásaidnak a 1,5X-ese akkor se tévedünk nagyot! Legyen is így! A heti egy hosszú futást építsd be az edzéseid közé!
Mikor?
Bármikor,de lehetőleg hétvégén, amikor több időnk van, s a kellő mennyiségű pihenés is adott utánna!
Hogyan?
Ha van rá lehetőséged keress társakat. Társaságban jobban telik az idő, és ha valami baj történne akkor pedig közel a segítség, s a közösségépítő erejéről pedig nem is beszélek!
Milyen gyorsan?
Lehetőleg lassan, nagyon lassan. Nem az időeredmény számít, hanem a táv. Tempót futni majd ráérsz máskor, most élvezd ki a futás minden pillanatát!
Mivel?
Folyamatos frissítéssel, és szilárd táplálékot sem árt bevinned. 5 km-enként 1,5 dl víz kötelező!
Miért?
A lassú, hosszú futásoknál a szervezet csak aerob tartományban marad, (magyarosan a zsírégető tartományban marad a pulzus) így az állóképesség, a stressztűrőképesség és a koncentráció is javul.
Szóval mennyit is fogsz futni vasárnap? :)
Címkék:
25 fontos dolog a futásról
,
aerob
,
hosszú futás
,
tippek
2014. február 18., kedd
Iramjáték de hogyan?
Iramjáték más néven fartlek. Sok-sok edzéstervben megtalálható, sokaknak némi magyarázatra szorul. Most megmutatjuk hogy kezdj hozzá és hogy hogy is csináld!
Az egész edzésmódszert a svédeknek köszönhetjük. Gösta Holmer (aki a stockholmi olimpián tízpróbában bronzot szerzett) 30-as évekbeli elmélete a következő volt: Svédországban rövid a tavasz és az ősz, így a télből a futószezonra történő formába hozást is rövid idő alatt kell véghezvinni. Vagyis rövid idő alatt kell komoly állóképességet, és gyorsaságot építeni, úgy hogy jelentős mértékű kifáradást ne okozzunk.
Mi is tulajdonképpen?
Játék az irammal, vagyis a gyors és lassú futások kombinálása egy edzésen belül. Bármilyen terepen végezhető, a lényeg hogy a versenytempó körüli vagy annál gyorsabb iramot (anaerob jellegű) ötvözzük a lassúbb pihentetőbb futásokkal, dzsoggolással, sétával. (aerob jellegű)
Hogy nézett ez ki a 40-es években?
Egy tipikus svéd fartlekes edzés így nézett ki anno:
- 5-10 perces bemelegítő futóedzés
- 1,5-2,5 km lendületes tempójú futás
- 5 perc séta
- gyorsasági munka: folyamatos könnyű futásban 50-60 méteres sprintek elfáradásig
- könnyű futás, benne néhány ún. „gyors lépés”, tényleg csak annyi, mint amikor versenyen az egyik futó meg akarja előzni a másikat, és belevált néhány másodpercre
- teljes sebességgel dombon fölfele 175-200 méterek
- 1 perc gyors – pl. versenytempóban- futás
- 5-10 perc levezetés
Fárasztó még olvasni is ugye? Megnyugtatlak, mi nem vagyunk profik, épp ezért nem is kell így csinálni. (persze aki szeretné rajta :) ) Most még csak elég ha felismered az iramváltásokat a programban.
Te hogy csináld?
Kezdetben csináld időre, kezeden egy órával. Gondolom van egy megszokott útvonalad, amit nagyjából tudod mennyi idő alatt szoktál befutni. Indulj el saját tempóban. 5-10 perc bemelegítés után, 0,5-1 percre növeld az iramod (érzésre), majd lassulj vissza (akár sétára is) 2-3 percre, s ezt ismételd mondjuk 6x. Ha végeztél, folytasd az útvonalat, levezetésképpen. Ugye milyen egyszerű? Remélem ráfért az útvonalra. :) Ahogy kezdesz majd hozzászokni lehet növelni az ismétlésszámot, vagy az idő hosszát, illetve csökkenteni a regenerációs időt.
A tempó belövéséhez jó segítség lehet egy pulzusmérő, ahol a különböző intenzitási zónák között váltakozhatsz, de ha esetleg ismered az távolságokat is (mert mondjuk GPS-sel futsz, vagy kimérted előtte kerékpárral), akkor az időt kicserélheted távolságokra. 200 m - 2 km-ig vagy még hosszabb távokra is feloszthatod, sőt csinálhatod azt is hogy távolságra iramozol, és időre regenerálódsz!
Heti egy fartlek bőven elég, nem baj ha fáj egy kicsit, s ne feledd a két kulcsszó: fokozatosság, és rendszeresség! A szervezetet hálás lesz ha néha nem a kellemes zónában futsz!
A tempó belövéséhez jó segítség lehet egy pulzusmérő, ahol a különböző intenzitási zónák között váltakozhatsz, de ha esetleg ismered az távolságokat is (mert mondjuk GPS-sel futsz, vagy kimérted előtte kerékpárral), akkor az időt kicserélheted távolságokra. 200 m - 2 km-ig vagy még hosszabb távokra is feloszthatod, sőt csinálhatod azt is hogy távolságra iramozol, és időre regenerálódsz!
Heti egy fartlek bőven elég, nem baj ha fáj egy kicsit, s ne feledd a két kulcsszó: fokozatosság, és rendszeresség! A szervezetet hálás lesz ha néha nem a kellemes zónában futsz!
Én hogy csinálom?
Elengedve a kreativitásod, érdekes játszmákat kreálhatsz magadnak, az idő, a táv, a terep és az iram négyváltozós függvényében, ami azon kívül hogy irtó hasznos, még színesíti is a megszokott futásaidat. Csak néhány példa amit én szoktam alkalmazni:
- Felező / Harmadoló / Negyedelő futás - az edzés távját felosztom egyenlő részekre, és az iramot az adott résztávokhoz igazítom
- Piramis - 1 perc erős - 1 perc könnyű - 2 perc erős - 2 perc könnyű - 3 perc erős - 3 perc könnyű - majd lefelé 2 perc erős - 2 perc könnyű....stb.
- Dombozás - egy adott dombszakaszra futok fel, majd utánna lefelé, a felfelé az erős,gyors a lefelé a gyenge,de nem mindenkor lassabb...a lejtő aljában lehet pihenni!
- Villanykarózás - A villanypóznák egyenlő távolságra vannak egymástól épp ezért - fuss egy-két villanykarót erősen, majd ugyanennyit lazán, amíg el nem éred a megfelelő ismtélésszámot!
- Kettesek/ Háromasok/ Négyesek / Ötösök - megadott percenként egy perc iramváltás. pl. ötösöknél 5, 10, 15, 20, 25 percnél egy-egy percre gyorsulj fel!
- Stoplámpás - válasz három sebességet (versenytempó (sárga), annál gyorsabb (piros) és lassabb (zöld)) Fuss 30 másodpercet erősen, 90 mp-et lassan, 60 versenytempóban - 60 lassan, 90 erősen, 3 perc könnyen. Ezt aztán lehet ismételgetni! :)
- Pulzuskontrollos - A pulzustartományokat meghatározod a maximális pulzusodhoz. (Ökölszabály: 220 - életkorod) A zónahatárokat 10 százalékosan beosztod, az iramokat a zónáknak megfelelő pulzustartományban futod, és váltakozatatod!
Azt gondolom mondanom sem kell, hogy én szeretem a fartlekeket! Itt egy friss példa. A pulzusgörbén, és a sebességgrafikonon jól láthatók a tempóváltások és az azzal járó emelkedettebb pulzus, olyan fűrészfogas, szokták mondani!
:) Jó mozgást!
2,5 km bemelegítés, 10 x 250 erős - 500 lassú iramjáték, 3,5 km levezetésel |
:) Jó mozgást!
forrás: triathlete magazin, futas.net, wikipedia
2014. február 12., szerda
2014. február 7., péntek
Amit még nem tudtál a lábadról
Mi kell a futáshoz? Két jó láb! "A láb mindig kéznél van!" (Peterdi Pál) De tudtad róla hogy:
- a talp 26 csontból, 37 izületből, 32 izomból, 107 ínszalaggalból áll, 1700 idegvégződéssel szóval nem kell magyaráznom mennyire bonyolult "szerkezet"
- a talpon 90 000 verejtékmirigy található
- az Achilles-ín (a sarok feletti vastag ín) kb. egy tonna súlyt képes elbírni
- egy normál nap során egy 70 kg tömegű semély, kb. 2520 tonna "terhet" cipel, ami megközelítőleg egynlő egy vonat súlyával) Három nap alatt ez már több mint az Eiffel torony súlya (7300 tonna)
- egy felnőtt ember élete során lábai 858 480 tonnát szállítanak, ami kétszerese a New York-i szabadságszobornak!
- ha egy 60 kg-os hölgy tűsarkúban gyalogol, 28x nagyobb terhelésnek teszi ki sarkait, mint egy 2,6 tonna súlyú elefánt
- normál sétával a talp hátsó része a test súlyának 4,5, futás során 9 szeresével terhelődik
- egy átlagos személy kb. 8-10 ezer lépést tesz meg naponta, ami ugye 8 km. Átlagosan élete során 128 747 km-t, ami ha jól számolok 3000 maraton, vagy a Föld háromszor körbe az egyenlítő mentén
- a lábak állapotának romlása már három évesen megindul
- a talpon megvizsgálható a szervezet egészségi állapota
- annak az esélye hogy 5 egyenes lábujjat találjunk a hatéves lábain kb. annyi, mint egyenes banánra akadni!
- egy átlag európai 8,5 órát tölt cipőben
A láb a leggyakrabban használt testrészünk, fontos hogy vigyázzunk rá! :)
2014. február 2., vasárnap
Egy maraton Firenzében
Papp Zoltán, (alias: Tücsi) tavaly Firenzében futott egy maratont, de hogy hogy is történt, itt most el is mondja.
2013.11.24 vasárnap reggel 9:15-kor elrajtolt ez a verseny is 12000 futóval. Életem második maratonjának indultam neki. Ez az egész verseny edzésnek lett minősítve részemről az elmúlt egy éves felkészülési problémáim miatt. Az idei évben 3-400 km van összesen a lábamban, ami nagyon kevés egy ilyen táv rendes megtételéhez szerintem és nem is sikerült 30 km feletti edzést tartanom.
A rajtcsomagátvételnél |
Nagyon jó volt már a rajt előtti időszak is, sütött a napocska, rengeteg toi-toi wc-t helyeztek le, ill. teát és vizet osztottak az elején mindenkinek. Ami számomra furcsa volt, hogy igazából ez a rengeteg ember nem is igazán melegít be, hanem csak dumálnak egymással és várják mikor mehetnek be a rajtzónába ,melyet a rajt előtt 10 perccel nyitottak ki. Nagy tülekedés nem volt, bár végig azt sasoltam hol vannak az iramfutók a lufijaikkal. A rajt előtt egy perccel lefagyott az mp3 lejátszom , amivel szenvedtem , mire újraindult .Már a rajtvonalon is túlmentem és elkezdődött a városnéző futás. Szép széles 4-6 sávos autó után haladt a tömeg.Az első 6 km-en keresztül ahol is, a 3. km-nél megpillantottam a 4:15-s iram lufival felszerelt egységet, aminek a nyomába is lendültem, hogy hátha összejön ez az időeredmény.De gyorsan rá kellett jönnöm, hogy ez a lufis dolog nem úgy működik , ahogy nálunk, mert az lufi követésemnek az lett az eredménye, hogy folyamatosan gyorsultam, 5:20-as km, majd a következő már 4:20-as volt.
"Engedjenek ki!" - de innen már nem volt visszaút |
Ekkor döntöttem úgy, hogy a lufi menjen előre én lassítok, nagyon az elején vagyunk még a versenynek. 6 . km-nél egy hatalmas parkhoz értünk el, amit körbe futottunk. Egy km-en keresztül szűkebb volt a versenysáv, két sávos autóútnak megfelelő volt összesen. Itt kijött az, hogy az olaszokkal lökdösődve lehet igazán mit kezdeni, mert tolakodnak folyamatosan . 13. km-nél hagytuk el ezt a szép parkocskát és indultunk el az Arno folyó másik oldalára, ahol már azért picit talán kezdett szétszakadni a mezőny. 19 km környékén találkoztam a párommal, aki átadta az általam kért frissítő csomagot, de miután nem siettem sehova megálltam vele beszélgetni és legurítani a cuccot. 25-ös km tábla környékéig imádtam az egész versenyt , lehetett bambulni a város szépségeit , de itt sajnos a rossz cipő választásom miatt, a bal talpam hosszába begörcsölt és nem tudtam mit kezdeni az érzéssel. Elkezdtem sétálni, hátha jobb lesz és utána tudom folytatni a távot, de csak kicsit enyhült a dolog, így erőt vettem magamon és ismét nekimentem a futásnak. 30 km környékén a stadionok körül keringtünk, itt igazából nem volt túl sok látni való, de szép széles utak voltak. Itt már nagyon vártam,hogy találkozzak másodjára is párommal, kis beszélgetésre és kólázásra ahogy azt megszoktam ilyen versenyeken. Így felépítve már nem volt olyan hosszú az a 12 km, főleg, hogy két részletre vágtam. Duomo-nál találkoztunk is , ahol nagyon kedélyesen elbeszélgettünk és kérdeztem,hogy hogy a csudába fogok még 7 km-t menni, amikor a cél kb. légvonalba 1 km sincs. Gyerekek az óvárosi részen a futók útvonala annyira szépen le volt kerítve a tömeg elől, hogy az valami csoda volt. Egy turista se tudott egyik oldalról a másikra menni, sőt utcákat kellett kerülniük, de nem magyar mentalitás szerinti szitkozódás volt erre a reakció, hanem szurkolás és sétálás. Itt élmény volt elhaladni, innen ki egy kisebb utcába ahol látni való nem sok volt, de majdnem a szállásunkig kellett menni, ahol is volt a fordító, hogy ismét budapesti versenyen érezzem magam, irány a rakpart… (bár az ittenit nem untam,mert nem látom napi szinten ) , hű itt egy szép hídra kellett felfutni, amitől hirtelen a lélegzetem is elállt, mert olyan meredeken indult az út. (Pedig csak kb 30 méterről beszélhetünk) Itt sétára is váltottam, mert 3 lépés után iszonyat megterhelőnek éreztem, utána a hídon ismét elkezdtem a rendesebb mozgást, bár itt már szétestem azt hiszem. Ponte Vecchio-n vissza a befutó felé, ill. először ismét a Duomo előtt rohantunk el és utána visszakanyarodtunk a rakpartra, de már nagyon rövid szakaszra (kb. 1km), és jöhetett a befutó, amely egy kicsi S alakú kanyargós utcán keresztül vezetett. Érem átvétel, chip leadás, ill. kb. letépték a rajtszámról, majd befutó csomag és menj az utadra, a nagy tömegen keresztül. Megkerestem a páromat, gyors átöltözés és indultunk is sétálni, ill. valami harapni valóért , iszonyat éhes voltam. Ismét úgy futottam be egy maratonon, hogy nem éreztem semmit, pedig ez egy korona volt erre az évre, a sok sérülés és betegség után.
Firenze maraton: lefutva, érem átvéve! |
Nem baj, 2015 májusában Krakkó maratonon mindent megteszek azért, hogy végre egy rendesen összeszedett maratont fussak. Utólag mikor lementettem a garminomat, azért szidtam magam rendesen, hogy mennyi időt elcsesztem a dumálásokkal (16 percet)…. de nem baj, hiszen edzésnek fogtam fel és nem versenynek így az idő kérdése nem is volt olyan fontos számomra, mint teljesíteni a távot. Igazi barom dolog volt azért ilyen kevés edzéssel nekivágni, de ismertem a testem és tudtam,hogy tudom teljesíteni, fejben ott voltam és nem jött a fal. :)
2014. január 16., csütörtök
Egy kis futóABC!
Címkék:
futás
,
humor
,
karikatúra
,
motiváció
Feliratkozás:
Bejegyzések
(
Atom
)