2014. január 16., csütörtök
Egy kis futóABC!
Címkék:
futás
,
humor
,
karikatúra
,
motiváció
2013. október 24., csütörtök
23. Nehezebb és könnyebb napok - avagy elő a ciklusokkal!
Szerinted hány napig bírsz maximális intenzitáson edzeni? Szerintem háromat. Kutatások alapján ennyit képes az ember egyhuzamban, keményen végigedzeni.
Edzők, futók jól tudják, hogy egy-egy megeröltető tréning után mennyire fontos a lazítás. Gyorsítóedzések, fartlekek, iramfutások, hegymenetek komoly erőpróba minden izom számára, s De ha kombináljuk a nehéz és könnyebb napokat, váltakozva, periódikusan, akkor teljesítményünk is jobb lesz. "Add meg a testnek és a léleknek ami jár" mondja a mondás, és ez fokozottan igaz a sportedzésekre is!
Próbáld meg edzétervedet az alábbi ciklusokat szerint felépíteni:
Makrociklus:
– adott sportágtól függően általában 1 éves vagy fél éves időtartamot felölelő
időszak, pl felkészülés egy félmaratonra, egy maratonra, egy 6 órás futásra stb.
Mezociklus:
- általában egy-egy edzésszakasz (alapozó, formába hozó és versenyidőszak)
időtartama, de lehet az ezeken belüli 4-6 hetes időtartam is - pl. alapozó időszak, a makrociklus eleje
Mikrociklus:
5-10 napos időtartam, ami legtöbbször pár hét. A makrocikluson belül lévő ismétlődő ciklus. - azaz egy-két erősebb hetet egy gyengébb követ...és ezt a heteken belüli napokra is meg kell tartani!
....az általam oly sokszor "szajkózott" fokozatosság, és rendszeresség így könnyen betartható! Kellemes ciklusokat!
Címkék:
25 fontos dolog a futásról
,
edzéstervezés
,
tippek
2013. augusztus 6., kedd
Szárnyas cipők mindenhol!
Ha rendszeres futó vagy, (vagy ha nem akkor is) gondolom belefutáttál már az idei "pipás" cég félmaratonjának logójába, s talán be is ugrott a mondat: "Mintha láttam már volna valahol ilyet...." S ha megnézed az alábbi összevetést, minden a helyére kerül. Azért leszögezném, a tyúk volt előbb nem a tojás vagyis a logónk már több mint egy éves, és nem tudom hogyan is esett a választás épp egy igencsak hasonlóra. Egyik szemem örül, másik nem. Örülök a logóválasztásnak, mármint abban az értelemben hogy másnak is tetszik, viszont nem szeretném ha megbélyegeznének valami összeesküvéselméletben. A két logó között van viszont egy hatalmas különbség, a félmaratoné változni fog, de a miénk marad! :) Mindenkinek szerencsés célbaérést aki nekivág, s csak jelzem mi is ott leszünk! :)
2013. július 25., csütörtök
Ami a domb(futás) mögött van
Most hogy gyakran járok fel a hegyre futni (általában keddenként, a Kedd Esti Szeánsz elnevezésű közös futásokra - bővebben itt: KESZ) gondoltam összegyűjtöm miért is jó szintesebben, emelkedőkkel és lejtőkkel tarkított terepen futni:
- Izomerő növelés - futáskor egész testsúlyunkat cipelnünk kell, elrugaszkodunk, levegőben vagyunk és talajt fogunk. Ha ugyanezt a mozgásformát nem sík terepen végezzük akkor az izomzat igénybevétele megnő: nem egyenletes talajon nehezebb a talajfogás, az emelkedőkön és a lejtőkön pedig nehezebb az elrugaszkodásis, vagyis az izmok terhelése fokozódik, amely erőnövekedést eredménye, pláne ha rendszeresen beépítjük edzéseinkbe.
- Lépéshossznövelés - dombra felfutásnál a combemelő izmok dolgoznak, amely a lépéshossz növelés kulcsa.
- Lépésfrekvencia növelés - lejtőn lefelé szinte kapkodjuk a lábunkat, fokozván a lépések sűrűségét.
/Megj. a futósebesség a fenti két tényezőtől függ./
- Állóképesség fejlesztés - hosszabb felfelé futásnál a levegőben töltött idő rövidebb, amely kíméli a térdizületet és a csonthártyát, az erőállóképességet pedig határozottan fejleszti.
- Egyensúlyérzék fejlesztés - a lendületes lejtőfutásoknál rövid a talajon eltöltött idő (támaszfázis) ami kissé bizonytalan helyzetet szül, vagyis fokozottabb egyensúlyérzék kell.
- Karmunka beidegzése - a felfelé futás elképzelhetetlen e nélkül, a rendszeres felfutás így beidegzi a kar helyes használatát.
S ha még hozzáteszem a jó levegőt, a zöld környezetet, az aszfaltmentes túristautakat, és a jó társaságot, akkor már nem kell tovább magyaráznom, már érted is miért járok fel (keddenként) a hegyre! :)
2013. július 18., csütörtök
22. Nehéz edzések utáni regenerálódás - avagy néhány szó az LSD-ről
LSD. Gondolom mindenkinek egy aprócska nyalogatós bélyeggyűjtemény jut az eszbe eme mozaikszóról. Nos kérem, nem erről szeretnék szólni, mégha a hatás majdnem azonos: "megváltozik az érzékelés, a gondolkodásmód és a létszemlélet" A L-ong, S-slowly D-istance vagyis a hosszú, lassú futások segítenek a keményebb edzések közötti regenerálódásban. A hatvanas években volt népszerű de sokan félreértve túl hosszúakat futottak lassú tempóban. Leginkább a "könnyed futás" jelzővel illetném az LSD-t mely önmagában egy laza tréning. Legjobb ha ilyenkor az ún. pulzuskontrollt is elővesszük, és megpróbálunk minél alacsonyabb (de mindenképpen küszöbérték alatti) pulzussal futni.("Az egyéni maximális pulzus becslésére leginkább a „220, (hölgyeknél 226)
mínusz életkor” képletet szokás használni. A hatékony zsírégető edzés a
maximális pulzus 65-75 %-a közé tehető. Ennek megfelelően például egy
45 éves férfi javasolt zsírégető edzés-zónája 114-132-es pulzus között
van. ez az ún. pulzusküszöb.)
S hogy miért is van ez?
Az izomrostok két állapotúak, vagy aktiválva vannak, vagy nem. Félerővel egyik sem tud dolgozni. Futáskor a szervezet úgy szabályozza őket, hogy mindig a megfelelő számú és típusú rostot kapcsolja be, vagyis lassú futásnál néhány lassú típust, versenytempónál a lassút és néhány gyorsat, sprinteknél csak a gyorsakat.Értelemszerűen edzéseinket úgy kell összeállítani, hogy mindenfajta izomcsoportot megmozgassunk, ugyanúgy a lassúkat, mint a gyorsakat, vagyis a heti egy (általában hétvégi) LSD nemcsakhogy megmozgatja a lassú izmainkat, de még az előző napi regenrálódást is segíti.
Már csak egy kérdés maradt, mennyi is legyen a LSD távja?
Változó, attól függ ki mire készül, ökölszabályként azért azt leszögezhetjük, a jövőben versenytáv fele és kétharmada között legyen.
Azért ha elmegyünk LSD-zni figyeljünk a frissítésre is!
Bár a bélyegeket nem próbáltam soha, de szerintem az effajta LSD-re is könnyen rá lehet szokni, úgyhogy csak módjával! :)
Azért ha elmegyünk LSD-zni figyeljünk a frissítésre is!
Bár a bélyegeket nem próbáltam soha, de szerintem az effajta LSD-re is könnyen rá lehet szokni, úgyhogy csak módjával! :)
Címkék:
25 fontos dolog a futásról
,
pihenés
,
regenerálódás
,
tippek
2013. június 21., péntek
2013. május 22., szerda
Feliratkozás:
Bejegyzések
(
Atom
)




